A laza pórázon járó kutyák egészségesebbek!
A laza pórázon való közlekedést időben és helyesen megtanult kutyák stresszmentesebben élnek, és kapcsolatuk a gazdival sokkal szorosabb, mint a pórázt húzó társaiké. Nem beszélve arról, hogy amikor a gazdi már úgy érzi, hogy az egyik karja pár centiméterrel meghosszabbodott a másikhoz képest, akkor a kutyával való közös séták már az ember számára sem a kikapcsolódást, sem a lazítást és boldog együttlétet nem jelentik. A szöges nyakörv, fojtónyakörv használatának a kutyanyakcsigolyáját károsító hatása manapság már bizonyított és közismert.
Ebben a témában a legutolsó figyelemreméltó vizsgálatot az amerikai "School of Verterinary Medicine, University of Wisconsin-Madison" hozta nyilvánosságra a Journal of the American Animal Hospital Association c. állatorvosi szaklap 2006/42. számában. Egy átfogó kísérletsorozat során mérték a pórázt és a hámot húzó, illetve a laza pórázon közlekedő kutyák szemében lévő belső nyomást és nyomásváltozást (IOP). A legnagyobb nyomásváltozást a nyakörvet viselő és a pórázt húzó kutyáknál jegyezték föl, a legkisebb értékeket a hámot viselő és laza pórázon közlekedőknél. A szemgolyó belső nyomásának hosszú távon történő rendszeres és nagymértékű megemelkedése köztudottan – ugyanúgy, mint az embereknél – a zöldhályog (glaukóma) nevű szembetegség kialakulásához és további egészségügyi kockázatokhoz (pl. cukorbetegség, vérkeringési zavarok) vezethet.
Érdekes megállapításra jutottak a vizsgálatot végző állatorvosok az egyes kutyafajták tekintetében, hiszen vannak fajták, amelyeknek a szemén a szaruhártya vékonyabb és sérülékenyebb, mint más fajták esetében. A zöldhályog kialakulására különösen érzékeny fajták a következők: boxer, labrador retriever, dalmata, cavalier king charles spániel, foxterrier, jack russel terrier, cairn terrier, valamint a különféle tacskók. Ezen fajták esetében különösen ajánlott a nyakörvről a hámra történő átállás, és a laza pórázon való közlekedés megtanítása. A fojtó- vagy szöges nyakörvet viselő kutyák esetében a fajtától függetlenül is rendkívül megnövekszik a zöldhályog kialakulásának esélye, nem beszélve arról, hogy az ilyen nyakörvet viselő kutyáknak a pórázrángatás sok esetben maradandó káros elváltozást okozhat a nyakcsigolyáján vagy a gerincén.
A kistestű, kis testsúlyú kutyák folyamatos pórázrángatása káros hatással lehet az állat teljes mozgásapparátusára is. A kistestű fajtáknak a pórázzal történő ráncigálása, sok esetben póráznál fogva a talajról való fölemelése sok esetben lehet későbbi vérkeringési betegség, látási zavar vagy agyi betegség okozója.
Gondoljon rá, Ön most a kutyája helyett is olvasott – az ember és a kutya jobb együttéléséért!