A legtöbb ember "csak úgy" tart állatot, és jó sokáig én magam is így voltam evvel.
Aztán egyre jobban érdekelni kezdett az állatok viselkedése, illetve az e mögött húzódó pszichológia, amit brilliáns módon a hasznunkra fordíthatunk, ha vesszük a fáradtságot, és türelmesen megértjük négylábú kedvenceink viselkedését.
Ekkoriban találkoztam először Csányi Vilmos nevével és munkásságával. Lenyűgöző volt olvasni az írásait és végre érteni, tudni azt, hogy "mi miért van" nem csak találgatásokba bocsátkozni!
Csányi Vilmos etológus, az akadémia rendes tagja, az ELTE Etológiai Tanszékének egyetemi tanára, a Magyar Etológiai Társaság tiszteletbeli elnöke.
1935-ben született Budapesten, 1958-ban végzett az ELTÉ-n kutatóvegyészként. 1965-ben védte meg kandidátusi disszertációját, 1970-ben lett a biológiai tudományok doktora.
Etológiát, humánetológiát és evolúciós rendszerelméletet tanít. Kutatási területe az állati és emberi viselkedés, valamint a biológiai és a kulturális evolúció kérdései.
Csányi Vilmos etológus honlapja: www.vilmos.csanyi.net
A professzor úr mintegy harminc könyvet írt, közöttük az etológia egyetemi tankönyvét, tudományos publikációinak száma 200 körül van.