Légúti fertőzés
- Ennek a betegségnek számos oka lehet, de leggyakrabban közvetlen kapcsolatba hozható a kaméleon környezetével. Tünetek: gyengeség, nehezített kilégzés, étvágytalanság, dagadt szemek, felfújt test és hangos légzés. A terráriumban a legmegfelelőbb hőmérsékletet kell beállítani. Tanácsos állatorvossal megnézetni, aki adott esetben antibiotikumos kezelést javasol.
-
Szemfertőzés
- Egy másik gyakori probléma a kaméleonoknál. Ha elég korán felismerjük a betegséget, talán magunk is orvosolhatjuk. Keressünk elváltozást a szemében vagy a körül. Egy jó hosszú párásítás segíthet eltüntetni azt. Néhány esetben használhatunk kicsi katétert vagy fecskendőt, és vízzel kitisztíthatjuk a szemet, kizárólag orvos utasítására! Ha sokáig fennáll ez a probléma, keressük fel állatorvosunkat.
-
Fonálféreg
- A betegséget közvetlenül a bőr felszíne alatt lévő fonálféreg körvonalából vehetjük észre, ami a beteg kaméleon egész testében mozog. Míg ezek a férgek a vadon befogott kaméleonoknál a leggyakrabbak, néhány esetben háztartásban felnevelt példányoknál is előfordulnak (vérszívó rovarok a köztigazdái). A beavatkozás általános érzéstelenítésben végzett kis metszésből áll, ahonnan a férget egy csipesszel eltávolítják.
-
Stressz
- Ez egy nagyon gyakori probléma a kaméleonoknál. Néhány lehetséges kiváltó ok: több kaméleon egy helyen tartása, nem megfelelő világítás, fűtés, túl sok mozgás a terrárium körül, terráriumból való kivétel, kézbevétel. A stresszes állapot általában megállapítható a kaméleon színezetéből. Egyik jele lehet a hosszabb ideig tartó, a megszokottnál sötétebb színezet. Egy másik meghatározó tényező a kaméleon testtartása: ha sok időt tölt feszesen kapaszkodva, vagy az ágakhoz nagyon közel rejtőzködve tartózkodik (mint alváskor). A kezelés nagyon egyszerű. Keressük és szüntessük meg a stressz forrását/forrásait. A kaméleonok gyakran visszautasítják az ételt, ha stresszelve vannak. Ilyenkor is fontos, hogy a kaméleon megfelelő mennyiségű vizet vegyen magához. A stressz kiváltó okainak keresésénél ne feledkezzünk meg a kaméleonnal szemben lévő tükörről, vagy a velünk együtt élő többi háziállatról sem (pl. másik kaméleon, vagy a szobába bejáró kutya, macska, ember).
-
Kalcium- vagy D-vitamin hiány
- Ha a kaméleon nem jut elég kalciumhoz és D-vitaminhoz, az izomgyengeség miatt nem tudják elég gyorsan kilőni és visszahúzni a nyelvüket. Csontjaik megpuhulnak, akár el is törhetnek. Tehát mindig porozzuk be a táplálékot megfelelő vitaminkészítménnyel.
-
Köszvény
- Amennyiben a kaméleon hosszú ideig nem kap elég vizet, vesekárosodás lép fel. A vese nem tudja kiválasztani a húgysavat, ami így lerakódik a szervezetében, és jó néhány hónap múlva az állat elpusztul.
-
Szájfertőzés
- Tünetek: duzzanat az íny mentén, fekete elváltozás a szájon vagy az ínyen, ezért nehéz etetni. Ebben az esetben is keressünk fel egy szakképzett állatorvost.
-
Nyelvfertőzés
- Tünetek: duzzanat a nyelven, a kaméleon nem tudja hosszan kilőni a nyelvét, ezért nem jut elegendő táplálékhoz. Forduljunk állatorvoshoz.
-
Tojásvisszatartás
- Ha a nőstény kaméleonok, nem találnak megfelelő tojásrakó helyet, nem tudják lerakni őket, mivel azok a petevezeték falához tapadnak. A legtöbb nőstény ezért pusztul el.
A fentiek kizárólag tájékoztató jellegűek, óva intünk attól bárkit is, hogy ezek alapján önjelölt hüllő specialistaként diagnózist állítson fel.
Állatorvos
Baljós jel lehet, ha kedvencünk nem eszik, nem iszik, vagy nem mozog eleget. Ilyenkor legjobb, ha felkeresünk egy szakértőt, lehetőleg olyat, akinek van tapasztalata hüllők terén. Tanácsos nem azonnal állatorvoshoz vinni a kaméleont, mivel az is lehet, hogy nincs semmi baja, csak azért eszik keveset, mert vedlik és ebben az esetben a szállítás felesleges stresszforrás. Először inkább telefonon érdeklődünk, mi lehet a probléma a tünetek alapján. Ha további vizsgálatra van szükség, azt az orvos úgyis megmondja.